Aut viam inveniam aut faciam

Ya bir yol bulacağım
ya bir yol yapacağım.

Hannibal

Genç avukatlara Yön Göstererek Sorunlarını Azaltmak, Nitelikli İnsan Kaynağımızın Verimliliğini ve Avukatlıkta Meslek Kalitesini Artırmak Mümkün...

Ülkenin ihtiyaç duyduğu avukat sayısının veriye dayalı olarak ve planlı bir şekilde belirlenmemesi ve son 10 yılda avukat sayısındaki hızlı artış, avukatlık meslek pratiğindeki zaten sorunlu olan kalite düzeyini hızlı bir şekilde daha da aşağıya düşürmektedir. Bu sorun hem hukuk sistemimizi, hem genç meslektaşlarımızı hem de vatandaşlarımızı olumsuz etkilemektedir. Bu sorunu kısa vadede tümü ile ortadan kaldırmak imkan dahilinde değildir. Bununla birlikte, kontrol alanımız dışındaki plansızlığa rağmen genç avukatlara yardımcı olmamız ve daha iyi bir hukuk sistemini sağlayabilmemiz için bizlerin de atması gereken adımlar bulunmaktadır. Peki nereden başlamalı? Tüm yollar kapalı mı? Kapalı olduğunu düşünsek bile ne yapmalıyız?

Ya bir yol bulacağız ya da bir yol yapacağız.

Filler ile Alpler’i geçmenin imkansız olduğunu söyleyen komutanlara general Hannibal’ın söylediği “Aut viam inveniam aut faciam – Ya bir yol bulacağım ya bir yol yapacağım.” sözünü aklımızdan çıkarmamalıyız.  Bu inançla tasarlanıp İstanbul Barosu Kalite Koordinasyon Kurulu’na sunulan “İstanbul Barosu Mentorluk Projesi”, önce Kurul tarafından destek gördü ve daha sonra İstanbul Barosu yönetimi tarafından kabul edildi. Mart 2022 itibarıyla da “İstanbul Barosu Mentorluk Programı” hayata geçirilmeye başlandı. Program ilgili tüm paydaşlara tanıtılmaya başlandı. Mentor ve menti eğitimlerine yoğun bir şekilde odaklanıldı. Programın detaylarına vakıf olmaya başlayan deneyimli üstadlar ve genç avukatlardan aldığımız geri bildirimler, bize doğru yolda olduğumuzu göstermekte ve bizleri cesaretlendirmektedir.   

Mentorluk Programı

İstanbul Barosu Mentorluk Programı ile ilgili bilgi ve gelişmelere aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.